Champagne Oudiette

Domaine Champagne Oudiette byla založena v Beaunay v roce 1920 Leónem a Gabrielle Aubertovými, tedy Maximovými praprarodiči. Jak už to v Champagne bývávalo, hrozny z jejich vinic končily v cuvée prestižních, negociántských značek. Maximovi rodiče, Sylvie a Pascal Oudiettovi, vytvořili v 80. letech ve vinařství zázemí pro zpracování hroznů, avšak svoje vlastní vína stále ještě komerčně neprodukovali. První víno se jménem Oudiette na etiketě má na svědomí až právě Maxime a sklep opustilo přesně na stoleté výročí založení Champagne Oudiette, v listopadu 2020. Max dnes pečuje o 3 ha vlastních vinohradů. Krom staré výsadby Meunieru na vinici „Les Vignettes“ v Celles-lès-Condé (Vallée de la Marne – Vallée de Surmelin) se všechny jeho ostatní vinice nachází přímo v Beaunay, vesničce jihozápadně od Côte des Blancs, v podoblasti Coteaux du Petit Morin.

Maxime Oudiette je vynikající, talentovaný mladý vinař, sídlící ve vesničce Beaunay, v Coteaux du Petit Morin a také dalším z tzv. „Selosse´s disciples,“ nebo-li žáků a následovníků legendárního vinaře Anselma Selosse z Domaine Jacques Selosse. Zároveň je paradoxně jedním z mála mladých vinařů v Champagne, který se vinařem chtěl stát už v podstatě odjakživa. Základy jeho vinařství položil v roce 1920 Maximův dědeček, Léon Aubert. První vína, která z tohoto vinařství přesně po 100 letech od jeho založení vzešla, ale jsou až ta Maximova, postavená na ročníku 2015. Už při studiích oenologie i následné, pracovní stáži pod Anselmem Selossem ve vinařství Domaine Jacques Selosse, Maxim pečoval o své budoucí vinice. Pro svá vína si vybral 3ha nejlepších a zároveň nejstarších vinic, kterými jeho rodina disponuje. Všechny vinice jsou obdělávány organicky, s využitím biodynamických preparátů a postupů.

Ovlivnění a inspirace Anselmem Selossem je znát. Maličké výnosy ze starých „selection massale“ výsadeb, sklizeň pouze perfektně vyzrálých a zdravých hroznů, spontánní fermentace v barrique sudech po velmi krátké „debourbage“ a naprosto bez aditiv, krom „battonage“ v podstatě i bez jakékoli intervence až do lahvování – žádná filtrace, číření či teplotní stabilizace, vína jsou až do poslední chvíle ponechávána v kontaktu se sedimentem vzniklým primární fermentací. Všechna Maximova vína jsou „singlevineyardy“ připravovaná stejnou filosofií, jako Anselmova „Lieux-Dits“ kolekce – tedy perpetuální rezervy („solery“) z každého ročníku konkrétní parcely.

Facebook
Google+
http://www.bouteille-de-champagne.cz/champagne-oudiette/
Twitter